FIKRALAR

Üç Kardeş Ali,Ahmat,Mehmet

25.04.2005 11:26:48


Üç zavalı kardeş hiç türkçe bilmiyorlar.
Bir gün bu üç kardeşlerin büyüğü kardeşlerine diyorki köyümüze çok türk kardeşlerimiz gelip gidiyorlar fakat biz bunların dilinden birşey anlamiyoruz bunlara karşı mahçup olmakam için türkçe öğrenmemiz gerekiyor.Tabiki büyük kardeşleri Ali dır.
Ali kerdeşlerine diyorki üç günlük komanyanızı (yiyecek)hazırlayın büyük şehre gidiyoruz o şehirde türkçe öğrenip köyümüze şerefle düneceğiz.Ali ve kardeşleri üç günlük yiyecek alıp ve istanbula şehre gittiler.
Ali- Burası Taksim meydanı türkçe öğrenen şu anda bulunduğumuz noktada buluşacağız.kardeşleri tamam dediler ve Ali kardeşlerini dağıttı herkes bir yere gitmeye görev verdi.
Ali-Beyoğlu
Ahmet-Sirkeci
Mehmet-Aksaray ye gittiler
Ali Beyoğluda bir manavın önünden geçiyor bir kadında o manavda alış veriş yapıyor alide orda durmuş ve kadın manavcıya bir kilo fasulye diyor.Ali bir kilo fasulye Öğrendim vallahi.
hemen taksim meydanına dönüyor ve orda kardeşlerini bekliyor.
Ahmet-Bir kahveye gidiyor kahveden 4 kişilik oturup oyun oynuyorlar biri birisine evet dedi.
Ahmetde evet kelimesini öğrendi ve oda Taksim meydanına ali abisinin yanına gitti ali abisin sen birşeyler öğrendinmi Ahmet tabiki öğrendim.
Mehmet Aksarayda bir otelin önünden geçiyor iki kişi otelin onünden sohbet ediyorlardı birisi olur dedi Mehmetde olur kelimesini öğrendim oda abilerin yanına gitti ve üç kardeş burda birleştiler artık köylerine dönecekler.
İstanbul şehrinden çıkıyorlar yol yorgunu olmuşlar.Ali kardeşlerine derki çok yorgunuz ve çokda acıkmışız bari bir çeşmenin başında oturup dinlenelim yemeğimizi yiyelim ve birazda uykumuzu alalım sonra yolumuza devam edelim.
Bir çeşmeye varıyorlar bi bakıyorlar ne görüyorlar biri birini vurmuş cesedi çeşmeye yakın bir yere atmış.Bu arada seyyar jandarmalar devriye geziyorlar.Jandarmalar bu üç kardeşlerin yanına geliyorlar ve bunları sorguya çekiyorlar.
Jandarma-Bu adamı kim öldürdü.
Ali-Bir kilo fasulye.
Jandarma-İnsan bir kilo fasulye için adam öldürürmü.
Ahmet-Evet.
Jandarma-Peki adam öldürme ne oldüğünu size gösteririm.
Mehmet-Olur

Yorumu Siz sayın okuyuculara bırakıyorum:-)

Ekleyen/Kaynak: MevanoBu bölüme Fikra ekleyebilirsiniz. Fikra eklemek için tıklayın

Yorumlar [ Yorum Yaz ]

Yazan: <<<<<    25.04.2005 16:39:17
YA SÜPER Bİ FIKRA
ELİNE YÜREGİNE SAGLIK MEVANO BEN HEP BURDAYIM SENİ BU BÖLÜMDE YENİ GÖRDÜM GERÇEKTEN GÜZEL Bİ YAZI YAZMIŞIN SENİ BUNDAN SONRA SIK GÖRMEK YAZILARINI OKUMAK İSTİYORUZ DEM XEŞ  En Çok Yorumlananlar

  Yeni Fikra Ekle

  Yorum Yaz

  Tümünü Listele

| 101 Okey Oyunu | Türkçe Kürtçe Sözlük | Kürtçe Dil Testi |