HİKAYELER

HAYATIN ANLAMI NEDIR?

9.04.2008 18:25:41


HAYATIN ANLAMI NEDIR?


diye sordum Yunan Kültür ve Tarih profesörü olan yaşlı hocama.
Her zamanki gibi salonda kahkahalar yükseldi ve insanlar çıkmak için kalkmaya başladı.

Papaderos, elini havaya kaldırdı, salondaki kargaşayı yatıştırdı ve gözleriyle ciddi olup olmadığımı sorgularcasına uzun bir süre bana baktı
Sorunuzu cevaplayacağım,” dedi.
Pantolonunun arka cebinden cüzdanını çıkarttı ve deri cüzdanı karıştırarak, aşağı yukarı bir madeni para büyüklüğünde, çok küçük yuvarlak bir ayna çıkardı. Ve sonra şunları anlattı:
“Benim çocukluğum savaş zamanına rastlar. O zamanlar çok yoksulduk ve çok uzak bir köyde yaşıyorduk. Bir gün yolda bir aynanın kırılan parçalarını buldum. Alman yapımı bir motosiklet orada hurda haline gelmişti.”
“Dağılan parçaları bulup bir araya getirmeye çalıştım, fakat bu mümkün olmadı, o yüzden sadece en büyük parçayı aldım. İşte bunu.
Daha sonra onu bir taşa sürterek yuvarlak hale getirdim. Ve sonra onunla bir oyuncak gibi oynamaya başladım ve güneşin hiçbir zaman ulaşamadığı karanlık yerlere - derin çukurlara, yarıklara ve karanlık noktalara bu ışığı yansıtabilmek beni çok etkiledi.
Benim için en ulaşılamaz yerlere ışığı götürmek bir oyun olmuştu.”

Daha sonraki yıllarda o küçük aynayı sakladım ve boş zamanlarımda çoğu kez onu elime alıp oyunun büyüsüne kendimi kaptırdım.
Gençlik devirlerim de geçince şunu anlamaya başladım ki, bu benim için sadece bir çocuk oyunu değil, hayatımda yapabileceğim şeyleri sembolize ediyordu.
Işığın veya kaynağının ben olmadığımı anlamaya başladım. Fakat, ışık - gerçek, anlayış ve bilgi - oradaydı ve eğer ben o ışığı yansıtırsam pek çok karanlık yerde bu ışık parlayacaktı
Ben, şeklini ve biçimini bilmediğim bir ayna parçasıyım.
Yine de sahip olduğum şeyle bu dünyanın karanlık yerlerine, insanların yüreklerindeki karanlık noktalara ışık ulaştırabilirim ve bazı insanlar için bazı şeyleri değiştirebilirim.
Belki diğer insanlar da benzer şekilde düşünebilir veya davranabilir.”
İşte bu benim yapmak istediğim şeyin ta kendisi!
İşte benim hayatımın anlamı bu!”
Ve daha sonra küçük aynasını dikkatlice kaldırarak tuttu ve pencereden süzülen güneşin parlak ışınlarını yakalayıp yüzüme ve sıranın üzerinde kenetlenmiş ellerime yansıttı.
O yaz Yunan Kültürü ve Tarihi hakkında edindiğim bilgilerin çoğu hafızamdan silindi. Fakat hala aklımdaki cüzdanda küçük yuvarlak bir ayna taşıyorum.
YAPABILECEGIN HER IYILIGI
YAPABILECEGIN HER SEYLE
YAPABILECEGIN HER YOLLA
YAPABILECEGIN HER YERDE
YAPABILECEGIN HERZAMAN
YAPABILECEGIN MÜDDETCE YAP.

Ekleyen/Kaynak: BENAYCANBu bölüme Hikaye ekleyebilirsiniz. Hikaye eklemek için tıklayın

Yorumlar [ Yorum Yaz ]

Yazan: REŞAT ATALAR    8.04.2013 09:04:00
IŞIĞINI YAY
HARİKA BİR ÖYKÜ,
HER İNSANIN İÇİNDE
BİR IŞIK
BİR ALTIN
BİR ADAM VAR...
BUNLARI BULUP ÇIKARMAK İNSANİ BİR PAYLAŞIM OLSA GEREK.
PAYLAŞARAK,BÖLÜŞEREK,DAĞITARAK KAZAN/KAZAN/KAZANDIR ORTAMINI ÜRETEBİLİRİZ.KADİM KÜLTÜR BUNA İNFAK DİYOR...
KKİŞİNİN KENDİNİ VAR ETMESİ,KENDİNİ FARK ETMESİ VE BİR BAŞKASINI VAR ETMESİ VE DE VAR OLUŞ NEDENİ SORGULAMASINI BERABERİNDE GETİRECEKTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM...  En Çok Yorumlananlar

  Yeni Hikaye Ekle

  Yorum Yaz

  Tümünü Listele

| 101 Okey Oyunu | Türkçe Kürtçe Sözlük | Kürtçe Dil Testi |