Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanı H. Yusuf Gökalp, Hakkari'nin, su ürünleri, tavukçuluk ve memba suyu işletmeciliği açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bakan Gökalp, vali vekili Ramazan Şahin'i makamında ziyaretinde yaptığı açıklamada, Hakkari için "Havza" projelerinin oluşturulmasında geç kalındığını belirtti.

Hakkari'nin, Türkiye'yi besleyecek alabalık potansiyeline sahip olduğunu da ifade eden Bakan Gökalp, şöyle dedi:

"Hakkari, su ürünleri, tavukçuluk ve memba suyu işletmeciliği açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Buradaki kaynak sularını, şişeleyip piyasaya sürdüğümüzde Türkiye'ye, Irak ve İran'a yetecek kadar su üretilebilir. Bu da hem bölgeye hem de ülkeye çok büyük bir kaynak sağlar."

Vali vekili Şahin ise 1980'li yıllarda Hakkari'de bir milyon 249 bin olan küçük ve büyükbaş hayvan sayısının, şu anda 677 bin olduğunu kaydederek, "Verdiğimiz tüm mücadelelere rağmen Irak ve İran'dan kaçak hayvan girişi yapılmaktadır. Bunu önlemek için hayvanları kayda aldık. Vatandaşlarımıza, su ürünleri konusunda destek verilmesini istiyoruz" dedi.

"Destek amacına ulaştı mı tartışılır"

Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, daha önce verilen 900 trilyon liralık teşvik ve desteğin amacına ulaşıp ulaşmadığının tartışmaya açık olduğunu söyledi.