Online Okşin Oyunu

Üye Ol | Nasıl Oynanır | Yöneticilerimiz

Oyun yazılımımız Windows, IOS ve Android platformlarında çalışmaktadır. Oyun yazılımımızı yükledikten sonra Misafir Salonuna bağlanabilir ya da ücretsiz üye olabilirsiniz.


Misafir Salonu üyelik gerektirmez. Diğer salonlara bağlanabilmek için ücretsiz üye olmanız gerekir. Üyelikler 1-2 saat içerisinde onaylanmaktadır.
Program ile 34 Oyunu, 51 Oyunu, 101 Oyunu, Okey Oyunu, Domino Oyunu ve Kdvli Okey Oyunu (Banko oyunu olarak da bilinir) oynayabilirsiniz. 34, 51 ve 101 Oyunu  birbirine benzer kurallar içerir ve okey taşları ile oynanır ve klasik okeyden çok daha gelişmiş kurallar içerir. Bazı yörelerde 51 Kağıt Oyunu olarak oynansa da okey taşları ile oynamak daha eğlencelidir. Ayrıca 101 Oyunu Kırıkkale ve bazı diğer illerde 102 Oyunu olarak da bilinir. Ancak oynanma şekli yüzbir oyunu ile aynıdır.

Sunucuya bağlandığınızda diğer oyuncuların listesi ve açık masa listesi gelecektir.


Açık masalardan birinde oynamak isterseniz masa listesindeki Oyna düğmesine basabilirsiniz. Masalara izleyici olarak girmek isterseniz masa listesinde İzle düğmesine basabilirsiniz.

 

Yeni Masa Açma:

Salondaki Yeni Masa düğmesi ile yeni bir masa açabilirsiniz.


Masanızı açarken

1-Masaya bir isim verebilirsiniz

2-Oyunun türünü seçebilirsiniz (101 Oyunu, 34 Oyunu, 51 Oyunu, Düz Okey, Kdvli Okey(Banko) vs.)

3-Defineli seçeneğini seçerseniz her oyuncuya 19 kart dağıtılır, seçmezseniz 20 kart dağıtılır. Buna Gömmeli Okşin oyunu da denir. Bazı yörelerde bu oyuna Okşin yerine Oşkin denmektedir. Özellikle Malatya, Sivas, Erzincan ve Tunceli civarlarından Oşkin oyunu olarak bilinmektedir.

4-Eşli oyun seçerek oyunu eşli oynayabilirsiniz.

-Çarpanlı oyun alanından x1, x2, x4, x9 seçeneklerinden birini seçerek skoru bu sayı ile çarpabilirsiniz.
Ancak x1 dışındaki masaları açmak için kredi gereklidir.
Masa açıldığı anda gerekli kredi kesilir ve 24 saat boyunca aynı masada aynı çarpanla oyun oynanabilir.

Çarpanlı Masa
Masa açılırken x1 dışında bir çarpan seçilebilir.
Bu çarpanlar x2, x4 ve x9'dur. Masa çarpanlı açılırsa masayı açan oyuncudan masayı açar açmaz kredi kesilir.
Bu kredi x2 için 250, x4 için 500, x9 için 2000 kredidir. x1 çarpanı için kredi gerekmez.
Kredi sadece masayı açan oyuncudan ve sadece ilk açtığı anda kesilir.
Masa bozulmadığı sürece aynı çarpanla 24 saat boyunca oyun oynamak mümkündür.
24 saat dolduğunda masanın kapatılması gerekir.

Çarpanlı masalarda kazanılan veya kaybedilen puanlar o çarpanla çarpılır.

 

Oyunu Başlatma

Masada 4 kişi tamamlandıktan sonra masa yöneticisi (masayı ilk açan kişi) Başlat düğmesi ile oyunu başlatabilir.

Oyun başladıktan sonra  oyunculardan biri ayrılırsa yerine gelen oyuncuyla eski ele devam edebilirsiniz. Masadaki Devam düğmesi yarım kalmış eli devam ettirir.


Bitme

Okşin oyununda oyunculardaki bütün kartlar bittikten sonra el biter.

Okşin Nasıl Oynanır

Okşin oyunu 4 adet 52lik iskambil kağıtlarının sadece As Papaz Kız Vale ve 10'luları ile oynanır. Oyunda toplam 80 kart bulunur ve kart dizilimi alışıldığın aksine bir dizilime sahiptir. 10'lu Astan sonra en büyük karttır. Dizilim A10KQJ şeklindedir.
Defineli oyunda (gömmeli okşin olarak da bilinir) her oyuncuya 19 kart verilir, 4 kartta definede durur. İhaleyi alan bu 4 kartı elindeki 4 kartla değişir.
Defineli olmayanda ise herkese 20 kart verilir, İhaleyi alan herhangi bir kart değişimi yapmaz.

İhaleyi alan taraf kozu belirler. Koz diğer kartların tümünden üstündür ve ihaleyi alana avantaj sağlar. Okşinde koz çıkmadan da koz oynanabilir.
Oyunda amaç en fazla kartı almaktır.
Kartlar bittiğinde ihaleyi alan kişi taahhüt ettiği eli almışsa aldığı el sayı kadar sayı kazanır. Diğer oyuncular da aldıkları el sayısı kadar sayıkazanır. İhaleyi alan taahhüt ettiği eli alamazsa batar. Bu durumda taahhüt ettiği kadar sayı kaybeder. Hiç el alamayan oyuncu da ihale sayısı kadar sayı kaybeder.
Bu oyunun farklı yörelerde çok farklı isimleri bulunmaktadır. Hoşgen, hoşkin, hoşgin, okşin, piniker, nezere, hoşkil bu isimlerden bazılarıdır. İsimleri farklı olsa da kurallar birbirine çok benzerdir.

Oyun hakkında daha fazla bilgi
Okşin Oyna | Yanık Oyna | Aznif Oyna | İhaleli Batak Oyna | Yüzbir Oyna | Kastet Oyna | Okey Oyna | Domino Oyna | 51 Oyna | Kdvli Okey Oyna | Banko Oyna | Arkadaşım Nerede ? | Şifremi unuttum |